Juridik Idag

Farföräldrar får rätt till umgänge med barnbarn

Föräldrarna till en avliden man får nu rätt till umgänge med sitt 6-åriga barnbarn. Enligt domstolen har meningsskiljaktigheterna mellan farföräldrarna och modern varit så pass stora att det krävs att mer formaliserat umgänge för att ett sådant ska komma till stånd.

Enligt tingsrättens domslut förordnas nu att farföräldrarna ska ha rätt till umgänge med sitt sexåriga barnbarn genom att ha henne hos sig varannan lördag udda veckor. Vid de första sex tillfällena ska modern ha rätt att närvara och därefter ska umgänget äga rum utan att hon är närvarande.

Domstolen konstaterar att meningsskiljaktigheterna mellan farföräldrarna och modern varit sådana att de inte själva bör ges utrymme att påverka umgänget. Enligt rätten krävs i stället ett mer formaliserat umgänge för att ett sådant ska komma till stånd och för att de ska vara förutsebara för samtliga inblandade.

Ombud för M-nämnden i Vellinge var advokaten Marie-Louise Norking, Malmö.

Pedro Fierro

Tipsa en kollega om den här artikeln

Malmö tingsrätt
T 724-09, Ä 488-10
2010-03-12

Läs domen här - med underinstans