Författarintervju - Ny bok om rättssäkerheten i ärenden angående LVU och LVM
Av: Wiveka Norvell, Juridik, 2012-05-28
Hur tydlig är HFD:s praxis i LVU- och LVM-mål – och har socialarbetare och domare någon praktisk användning av den? Denna kanske lite provocerande fråga försöker författaren Gustav Svensson besvara.
I arbetet med ”Högsta förvaltningsdomstolen och tvångsvården” har Gustav Svensson, docent i socialrätt vid Institutionen för socialt arbete vid Göteborgs universitet, gått igenom samtliga Regeringsrättens (nuvarande Högsta förvaltningsdomstolens) avgöranden i mål om tvångsvård enligt lagen med särskilda bestämmelser om vård av unga (LVU)och lagen om vård av missbrukare i vissa fall (LVM). Han frågar sig vilken nytta domare i underrätterna och tjänstemän i socialnämnderna har av denna praxis.
Efterlyser vetenskaplighet
Formuleringen i LVU:s inledande paragrafer om ”en påtaglig risk” för att barnet skadas eller far illa har Gustav Svensson ringat in som något av pudelns kärna.
– Det finns helt klart ett antal avgöranden som belyser det här, men min slutsats blir ändå att även HFD:s domar
blir påtagligt kasuistiska, man tar bara ställning i det enskilda fallet. På kringliggande områden har man gjort vissa preciseringar, men faktum kvarstår: på den allra viktigaste frågan är det fortfarande ganska öppet.
Vilka åtgärder vill du se?
– Man skulle i större utsträckning kunna väva in resultat från forskning: risk- och skyddsfaktorer i barns uppfostran, man kan få in uttalanden för att ge praxis en tyngre vetenskaplig förankring. Samtidigt förstår jag att det är svårt att uttala sig svepande, det kan ju leda fel. Men det finns ett utrymme som inte utnyttjas.
Har intervjuat domare
Boken innehåller även en intervju undersökning, där Svensson pratat med ett antal domare i förvaltnings- och kammarrätt om hur de använder praxis. På ett så litet urval kan man inte göra några generaliseringar, poängterar Svensson, men svaren är ändå intressanta:
– Vissa domare har svarat enligt den juridiska regelboken, och menar att praxis spelar stor roll. Detta trots att underinstanserna gör uttryckliga hänvisningar till HFD i väldigt få fall. Andra domare har sagt ungefär ”jo, jag tittar väl lite grann på det i alla fall…”. Det kan jag uppfatta som lite mer sanningsenligt.
Andra boken
Svensson undervisar till vardags socionomstudenter i juridik. Boken blir hans andra och är på ett sätt en uppföljare till ”Skälig levnadsnivå och goda levnadsvillkor” – om beslutsfattande i bistånds- och LSS-frågor – som gavs ut år 2000.
Text: Fredrik Robertsson
Fler författarintervjuer
