Zelmerlöw förlorar strid med Skatteverket - marknadsvärdet fastställs

19 apr 2022
Skatterätt

Artisten Måns Zelmerlöw ska betala skatt på 700 000 kr för odeklarerade inkomster. Bakgrunden är den kraftiga rabatt som han fick vid köpet av en fastighet i Båstad i samband med ett artistuppträdande. Skatteverket uppskattade fastighetens marknadsvärde, som ska beskattas som uppdragsersättning, betydligt högre än Zelmerlöw ansåg rimligt. För att styrka sin sak åberopade han ett nytt värdeutlåtande i kammarrätten - vilket han inte fick något gehör för. Kammarrätten fastställer därmed Skatteverkets beslut. 

Skatteverket beslutade att höja artisten Måns Zelmerlöws inkomst av tjänst med 700 000 kr. Bakgrunden var att han förvärvade en fastighet i Båstad i mars 2016 och då fick en kraftig rabatt som ersättning för ett framträdande som han gjort vid en invigning på uppdrag av säljaren. Han betalade 50 000 kr kontant vid köpet - Skatteverket menade att fastighetens värde till överstigande belopp skulle betraktas som en uppdragsersättning. Artisten överklagade Skatteverkets beslut.

Förvaltningsrätten ansåg ”att det klart framgår” att marknadsvärdet vid tidpunkten för förvärvet uppgick till åtminstone 750 000 kr och menade att det inte heller finns några omständigheter som visar, som artisten gjort gällande, att det åtminstone delvis fanns en gåvoavsikt vid överlåtelsen. Skatteverket hade alltså, enligt förvaltningsrättens bedömning, grund för beslutet att ta upp 700 000 kr som inkomst av tjänst.

Domen överklagades. Inför kammarrättens prövning lät artisten en fastighetsmäklare göra en värdering av marken, som enligt värdeutlåtandet uppgick till 400 000 kr vid tidpunkten för förvärvet. Skatteverket invände att intyget har upprättats fem år efter köpet och att det därför har ett begränsat bevisvärde. Därtill stämmer intyget inte överens, enligt Skatteverket, med uppgifter från Lantmäteriet om försäljningarna i Båstads kommun under det aktuella året.

Kammarrätten instämmer nu i Skatteverkets och förvaltningsrättens bedömning av marknadsvärdet - det åberopade värdeutlåtandet till trots - och avslår överklagandet.

Share:

Läs mer

"Skatteverkets särskilda utredningsskyldighet måste klargöras"
ProcessrättSkatterättAnalys
"Skatteverkets särskilda utredningsskyldighet måste klargöras"
På Skatteverkets kommande dialogmöte med skatterådgivare den 22 mars 2024 är ett av de ämnen som ska diskuteras. Att [...]
Coen Deij
Coen Deij
13 sep 2024
Artikelserie del 2: Rättssäkerhet i ett enkelt skattemål – från begäran om omprövning till slutlig dom
SkatterättSkattetillägg & förfarande
Artikelserie del 2: Rättssäkerhet i ett enkelt skattemål – från begäran om omprövning till slutlig dom
Högsta förvaltningsdomstolen har under 2023 avgjort tio skattemål som inte avser förhandsbesked från [...]
Coen Deij
Coen Deij
22 apr 2024
HFD:s nya ränteavdragsdom välkomnas – "Skatteverket tvingas backa"
SkatterättAnalys
HFD:s nya ränteavdragsdom välkomnas – "Skatteverket tvingas backa"
Högsta förvaltningsdomstolen har i ett nyligen fastställt förhandsbesked kommit fram till att inte heller 24 kap. 19 § [...]
Coen Deij
Coen Deij
11 mar 2024